Selle testi abil saad teada, mis liiki intellektuaalomandit võib sinu ettevõttele kuuluda

Kas sinu ettevõte tegeleb
Valige sobivad väited (valida saab mitu)
Valige sobivad väited (valida saab mitu)
Kas teie ettevõte tegeleb toodete ja/või teenuste pakkumisega välisriikides?
Kas vajate intellektuaalomandi kaitsmisel nõu või rahalist toetust?

Soovitame kaubamärgi registreerimist

Äritegevuse edendamiseks soovitame kaitsta kaubamärki. Kaitsmine on vajalik, kui on soov oma tooted ja teenused konkurentide omast eristada ja püsivaid kliendisuhteid luua. Kuna kaubamärgi väärtus kasvab ajas, on varajane kaitsmine – isegi enne kaubamärgiga tähistatud toote turule toomist – ettevõttele kasulikum. Kui kaubamärk on registreeritud, on ka konkurentidel võimalik veenduda, millised õigused on juba kaitstud, ja hoiduda nende rikkumisest. Registreeritud märgi omanikul on võimalik kaubamärki müüa või litsentsi alusel kasutusse anda. Samuti on kaubamärk hädavajalik siis, kui on plaanis edukaks osutunud ärimudelit teistele frantsiisida. Soovitame pöörduda Patendiametisse konsultatsiooni saamiseks helistades telefonil 627 7937 või kirjutades e-postile kaubamark@epa.ee. Kokkuleppel on võimalik ka konsultatsioon kohapeal.

Soovitame tööstusdisainilahenduse registreerimist

Kuna teie toote oluline müügiargument on väliskujundus, siis soovitame kaaluda selle kaitsmist tööstusdisainilahendusena. Kaitstud tööstusdisainilahendus annab konkurentidele teavet, millised õigused on kaitstud, ja võimalike probleemide esile kerkimisel on lihtsam õiguste eest seista. Ka annab tööstusdisainilahenduse registreerimine võimaluse hästi toimivat disaini litsentsida või müüa. Pakume konsultatsioone e-posti disain@epa.ee ja telefoni 627 7921 teel. Kokkuleppel on võimalik ka konsultatsioon kohapeal.

Soovitame tööstusdisainilahenduse registreerimist

Kui teenuse osutamise koht on unikaalse kujundusega, mis annab ettevõtjale olulise konkurentsieelise, siis soovitame kaaluda kogu sisekujunduse või selle oluliste elementide kaitsmist tööstusdisainilahendusena. Kaitstud tööstusdisainilahendus annab konkurentidele teavet, millised õigused on kaitstud, ja võimalike probleemide esile kerkimisel on lihtsam õiguste eest seista. Ka annab tööstusdisainilahenduse registreerimine võimaluse hästi toimivat disaini litsentsida või müüa. Pakume konsultatsioone e-posti disain@epa.ee ja telefoni 627 7921 teel. Kokkuleppel on võimalik ka konsultatsioon kohapeal.

Soovitame leiutise patenteerida või registreerida kasuliku mudelina

Testi tulemus näitab, et teie ettevõttele võib kuuluda leiutis, mis on väärt kaitsmist patendi või kasuliku mudelina. Leiutise kaitsmine võib anda olulise konkurentsieelise ja aitab välistada sama tehnilise lahenduse kasutamise konkurentide poolt. Kaitse saamiseks tuleb esitada patenditaotlus või kasuliku mudeli registreerimise taotlus. Selleks tuleb täita avaldus ja koostada leiutiskirjeldus, patendinõudlus / kasuliku mudeli nõudlus, lühikokkuvõte ja vajadusel lisada joonised. Taotluse koostamise kohta vaata täpsemalt Patendiameti kodulehelt.

Enne taotluse esitamist

  • Tuleb kindlaks teha, kas leiutis on ikka üle maailma uus. Uudsuse otsingut saab teha siit või tellida soovi korral Patendiametist.
  • Tuleb vältida leiutise avalikustamist, sest siis kaotab leiutis uudsuse ja konkurendid võivad seda kasutama hakata.
  • Tuleb selgeks teha, mis on leiutise juures olulist, ja kõik need tunnused taotlusesse kirja panna. Pärast taotluse esitamist ei saa sinna enam uusi tunnuseid lisada.

Soovitame tulla Patendiametisse konsultatsioonile, helistades 627 7910 või 627 7944 või saates e-kiri leiutis@epa.ee.

Testi tulemus näitab, et ettevõttele võib kuuluda intellektuaalomand, mida on otstarbekas kaitsta ärisaladusena. Ärisaladus on teave, mis annab ettevõttele konkurentsieelise ja pole avalikkusele kättesaadavaks tehtud (nt kliendinimekirjad, tootmise või teenuse osutamise meetod, tootearenduse protsess, ettevõtte kliendiandmebaas, oskusteave, uuringutulemused). Ärisaladuse kaitsmiseks tuleb ettevõttel endal määratleda teave, mis on neil ärisaladus. Kui see on kindlaks määratud, saab tagada kaitse nt märkides ja hoida ärisaladust sisaldavad dokumendid konfidentsiaalsena. Info kaitsmiseks võib kasutada IT-lahendusi ning sõlmida kirjalikud ärisaladuse kasutamist ja kaitsmist reguleerivad kokkulepped töötajate, äripartnerite ja teiste isikutega, kes võivad ärisaladusega kokku puutuda.

Testi tulemus näitab, et teie ettevõttes on kasutusel autoriõigusega kaitstud teoseid. Üldjuhul kuuluvad teose autoriõigused algselt sellele isikule, kes on teose loonud, st autorile. Teose kasutamine teiste isikute poolt on lubatud ainult siis, kui autor oma varalised õigused üle annab (loovutab) või autori antud loa (litsentsi) alusel. Töösuhtes loodud teostest tulenevad autoriõiguse varalised õigused kuuluvad üldjuhul tööandajale (AutÕS § 32 (1)). Autoriõigusega kaitstud teoste kasutamiseks soovitame sõlmida lepingud kas otse autoritega või võtta ühendust autoreid esindavate organisatsioonidega.

Kui soovite äri laiendada väljapoole Eesti piire, soovitame kaaluda tööstusdisaini, kaubamärgi või leiutise kaitsmist rahvusvaheliselt. Kaubamärki ja disaini on võimalik kaitsta Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ametis. Väljaspool Euroopa Liitu kaitse saamiseks on võimalik esitada taotlus Madridi süsteemi (kaubamärk) või Haagi süsteemi alusel (disain). Leiutist on võimalik kaitsta Euroopa Patendiga. Mainitud süsteemide eelis on võimalus saada ühe taotluse esitamisega kaitse mitmes riigis.

Kui vajate intellektuaalomandi teemal abi, siis kaubamärgi, tööstusdisaini ja leiutise registreerimisega seotud küsimustes saate abi Patendiametist, sh õiguste kaitsemise kohta jagavad nõu ka patendivolinikud. Kaubamärgi, tööstusdisainilahenduste ja leiutiste registreerimisega kaasnevaid kulutusi aitab katta SME fond. Täpsem info SME fondi kodulehelt.

Kas sellest teabest oli kasu?